Menu

Kåringsfest 2016 - Årets spiller blev ...

image Foto: Jeff Duckett
09. november 2016 kl. 21:54

Traditionen tro holdt Havdrup fodbold lørdag d. 29/10 sin årlige interne fodboldturnering, hvor alle klubbens årgange deltager. En del af festlighederne denne dag er også kåringerne af fightere, kammerater osv. Særligt bliver der dog lagt mærke til kåringen af årets spiller. Jo ældre spillerne bliver, desto mere præstige er der i at modtage denne særlige titel. I år havde vi mulighed for at kåre 12 spillere på de forskellige årgange. Der var mange pæne ord med på vejen fra spillernes trænere - hårdtarbejdende, målfarlig, leder osv. Så alt i alt lød det til at være meget velfortjent, at netop disse 12 spillere hele næste år kan kalde sig "årets spiller".

De 12 spillere er:

 • 2008 piger - Isabel Lidegaard 
 • 2007 piger - Lærke Liv Sørensen
 • 2007 drenge - Simon Christoffersen
 • 2005 drenge - Magnus Frandsen 
 • 2004 drenge – Mads Jakobsen
 • 2001 piger – Mette Vestergaard
 • 2001 drenge – Magnus Borella
 • 2002 piger – Rikke Sundsdal
 • 2003 drenge – Kevin Østergaard
 • 2006 drenge - Jeppe Jensen 
 • 2008 drenge - Mathis Frellsen 
 • 2009 drenge - Matius Dimavicus

I løbet af dagen bliver der også spillet en masse god fodbold. Holdene bliver blandet, så 2-3 årgange drenge og piger spiller sammen. Dette er med til at forstærke sammenholdet mellem de forskellige årgange i klubben.

 

På denne dag bliver der også trukket præmier på alle de holdaktier, holdene har solgt i løbet af sæsonen. Denne gang var der gevinst på hvert 6. lod. Så alle hold, der havde solgt holdaktier, fik mulighed for at præmiere en del af aktionærerne. Overskuddet fra salget af holdaktierne går bl.a. til at arrangere den årlige klubtur til Kerteminde, hvor klubben de sidste år har stået for den fælles bustransport. Til at hjælpe os med at få et flot overskud, har vi en række trofaste sponsorer, der hjælper med alt fra superliga billetter over benzingavekort til en stor købmandskurv. I år vil vi derfor gerne sige en stor tak for støtten til OK+ Tanken, HB Køge, FCK, Super Brugsen Havdrup, Apotek, Carlsberg Sport, Mia’s Optik, Sportyfied, Din lille Butik og KozMoe.

 

Klubbens fotograf, Jeff Duckett, var også på plads, og fik taget en masse gode billeder. Alle billederne kan ses og købes her: http://duckett.photodeck.com/-/galleries/fodbold/stvner/hgis-karingsfest-og-stvne-29102016